szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy fiatal svéd vállalkozó a mágnesességet és az indukciót kombinálta a LED-égővel – az eredmény önmagáért beszél...

A Flyte a Kickstarter egyik új, nagy reménysége; a 80 ezer dolláros limitet célzó adománykérő projekttel egy nap után lassan átlépik a 25 ezres határt. A tömeggyártásra váró ötletet leginkább "Levitáló lámpa" néven lehet leírni, az viszont biztos, hogy a világítástechnika egy eddig ismeretlen szobájába nyitnak vele ajtót: a vezeték nélküli (de nem elemes!) világításéba. A lebegő fény elve a mágnesességen és a mobiltelefon-iparban lassan hétköznapi szinten is teret nyerő vezeték nélküli (töltési) technológia együttesén alapul, és így néz ki:

designboom

Simon Morris (e cikk végén is látható) videója nem csak jópofa és hangulatos, hanem új, eddig ismeretlen szinten fogalmazza újra, hogy a fény érték. Az antigravitációsnak tűnő mágneses lebegés és az indukció elvének együttes alkalmazásával ezek az apró fényforrások egy mutatós, de bárki számára elérhető belsőtéri dekorációjaként kelnek életre. Ehhez pedig az is csak plusz fűszert ad, hogy bár a villanykörte – főként az utóbbi években – formailag is sokat változott, a Flyte formatervezője – legalábbis egyelőre – ragaszkodik Edison körte-klasszikusához.

A képek láttán az is megérthető, hogy e projekt miért landolt egy nap alatt a Designboom oldalán is.

designboom.com

A Flyte rendszer működése abszolút veszélytelen, mivel a LED-ek egészen alacsony (általában 1,2 V) feszültségen működnek, és a szerkezet tele van érzékelőkkel, amelyek egy fejlett hardverhez csatlakozva megakadályozzák, hogy a lebegő test az elektromágneses lap hatósugarából csak úgy kikerüljön, kibillenjen. A "készüléket" Svédországban találta ki és építi Morris, a tetszetős megjelenéshez szükséges burkolatot pedig tölgyből, kőrisből vagy diófából készítik.

A lámpa természetesen érintőgombos, és úgy alkották meg, hogy a talapzat okostelefon töltésére is használható.