Ha valaki sikeres író szeretne lenni, akkor az évszázados gyakorlat szerint el kell sajátítania minden szükséges ismeretet, majd akár évekig görnyednie az üres lapok fölött. Ha ez a módszer nem tetszik, esetleg létrehozhatunk ugyanezen feladatokra egy robot-rabszolgát is.
Az INSEAD Business School egyik professzora, Philip M. Parker az Amazon webáruháza szerint több mint 100 ezer könyv szerzője, saját cége, az ICON Group International pedig nem kevesebb mint 700 ezer saját könyvet adott ki. Mindezt úgy, hogy Parker gyakorlatilag egy sort sem írt: a feladatot egy saját tervezésű számítástechnikai rendszerre bízta.

Én, a robot Parker könyvei persze nem regények, inkább technológiai és üzleti elemzések, nyelvkönyvek, szótárak, orvosi könyvek különféle ritka betegségekről, valamint idegen nyelvek tanulására használható keresztrejtvények. A kiadványokban az a közös, hogy mindegyiket egy automatizált szoftveres megoldás "írta".



A professzor által több mint tíz éve fejlesztett rendszer adatbázisokat képes felépíteni megadott témakörök alapján különféle szabadon elérhető webes forrásokból. Ezeket aztán előre meghatározott elvek szerint rendezi össze, majd pedig sablonokat alkalmaz a szövegre, melyek elnyerik végleges formájukat.

Az amerikai szabványügyi hivatal által 2007-ben fogadta el a módszert, melyet röviden így foglal össze: "Jelen találmány egyedi művek automatizált megírására, marketingjére és/vagy kiadására szolgál. Az anyagot számítógép alkotja meg, amelyet automatikusan alakít egy kiválasztott formátumra, így véglegesítve a művet. Ez akár automatikusan ki is adható. (...) A művek igény szerint is írhatók vagy alakíthatók, így többek között lehetőség van más nyelvek használatára, valamint a tartalom legfrissebb verziójának létrehozására."

A rendszer egyébként könyvek mellett más tartalmak előállítására is képes, például videók vagy számítógépes alkalmazások is készíthetők a segítségével. Az alábbi videón Parker egy konkrét példán keresztül mutatja be a megoldás működését, amely jól megvilágítja az "on-demand" lehetőségeket is. A demóban egy gyógyszeripari kutatáshoz áll össze percek alatt egy részletes jelentés, amelynek az érdeklődő néhány kulcsszó és adat (például tól-ig dátumok, földrajzi kívánalmak) megadásával szab irányt. Látható, hogy a mesterséges intelligencia tulajdonképpen azokat a lépéseket követi, amelyet egy valós szerző is végigjárna: adott kifejezésekre keresve forrásokat kutat fel, majd ezeket idő és logika alapján sorba rendezi.



Parker a módszer segítségével valóban percek alatt készít egy adott témával foglalkozó könyvet, amelyet a rendszer automatikusan be is listáztat az elektronikus terjesztőkhöz. Az Amazon webáruházában az így készült művek 15-20 dolláros, vagy egyes esetekben több száz dollárért kaphatók: ha megnézzük az előállítás közvetlen költségeit (ez a villanyszámla miatt legyen mondjuk művenként egy dollár), Parker számára vastagon megtérül a robotra bízott írói munka.

Az innovatív Amerika után kullog a világ
Projektor és billentyűzet asztali lámpából
A Sony szabadalmaztatja a mobilt karcoló tollat


Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.